Warsztaty rzeźby w drewnie – 27 maja 2021 r.

Warsztaty poprowadził Łukasz Trusewicz magister sztuki, absolwent Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (ASP).

Jako artysta zajmuje się sztukami wizualnymi, zwłaszcza rzeźbą, sztuką akcji i sztuką performance. Uczestnik licznych wystaw i prezentacji, m.in w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Labirynt w Lublinie czy też w festiwali w Berlinie, Mińsku czy Lwowie.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 2PD ze sztukami Wizualnymi. W ramach

 warsztatów każdy z uczniów stworzył własną płaskorzeźbę z sezonowanego drewna lipowego. Takie warsztaty to potężna dawka praktyki oraz niezbędna porcja teorii na temat sposobu wykonania rzeźby lub płaskorzeźby, posługiwania się różnymi narzędziami wykorzystywanymi do obróbki artystycznej drewna.

Zajęcia rozpoczęły się od części teoretycznej połączonej z zapoznaniem uczniów z zasadami bezpieczeństwa podczas wykonywania zadania. Pierwszym etapem pracy uczniów było wybranie lub stworzenie własnego projektu płaskorzeźby, następnie przygotowanie bezpiecznego miejsca do pracy (przymocowanie deski do stołu za pomocą imadła stolarskiego). Teraz uczniowie mogli przystąpić do wykonania płaskorzeźby.

Praca nad wykonaniem własnych projektów przebiegała w pełnym skupieniu i zaangażowaniu wszystkich uczestników, w razie problemów pan Łukasz Trusewicz i pani Agnieszka służyli radą i wsparciem, wsparcia i pomocy udzielali również nauczyciele wychowawcy pan Maciej Misiek od strony bezpieczeństwa i pani Aleksandra Kaczmarek od strony artystycznej i organizacyjnej.

Po wielu godzinach pracy powstały niepowtarzalne dzieła. Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni ze swoich efektów i z samego działania z duma spoglądali na wystawę wszystkich prac. W przerwie na posiłek zamówiliśmy pizzę i w tej miłej atmosferze uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami. Dla większości to nowe doświadczenie było formą relaksu i możliwością rozwijania swoich zainteresowań. Praca nad formami przestrzennymi pozwala dotrzeć do własnych emocji, rozwija wyobraźnię i kreatywność tak ważne umiejętności w dzisiejszych czasach. Potrzebna do wykonania zadania precyzja, siła fizyczna i cierpliwość  potwierdzają prawdziwość słów znanego artysty Leonardo da Vinci

„Ci, którzy uprawiają praktykę bez pilności lub – by rzec lepiej – bez nauki, są jak żeglarze wypływający na morze statkiem bez steru i busoli, nie mając nigdy pewności, dokąd się skierują.”

Obecnie powstałe w czasie warsztatów dzieła można obejrzeć na wystawie w holu naszego liceum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *