XVII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Tradycyjnie kolejny raz uczniowie XX LO uczestniczyli w ranach współpracy ze Stowarzyszeniem MEMORAMUS w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru który upamiętnia tragiczne losy Polaków zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40 i 50 dwudziestego Tegoroczny Marsz odbył się pod hasłem „Ojczyzna w naszych sercach i pamięci”. Od 5 do 9 września trzech uczniów klasy trzeciej B naszego liceum- Mikołaj Bartkowiak, Kasper Honkisz oraz Filip Tomaszewicz, reprezentowało nasze Liceum.

 

Uczestniczyliśmy w tej patriotyczno-religijnej uroczystości wraz z kilkoma tysiącami osób., które spotkały sie przy Pomniku Katyńskim by ulicami miasta wspólnie przemaszerować do kościoła Ducha Świętego, przy którym znajduje się Pomnik Nieznanego Sybiraka. Tam została odprawiona msza św..Ostatnia część uroczystości odbyła się przy Pomniku -Grobie Nieznanego Sybiraka , gdzie uczestnicy złożyli wieńce, zapalili znicze. Na zakończenie uroczystości odśpiewano hymn Sybiraka.

W czasie kilkudniowego pobytu w Białymstoku zapoznaliśmy się z kulturą wschodu Polski.

W Supraślu zwiedziliśmy m.in muzeum ikon oraz muzeum papiernictwa. zwiedziliśmy świątynie różnych religii: cerkiew, synagogę, meczet.

W Kruszynianach zwiedziliśmy także tatarski cmentarz i poznaliśmy tamtejszą kulturę. spacer uliczkami Tykocina pozwolił nam na podziwianie historycznej architektury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *