Rok Romantyzmu Polskiego w poznańskiej Dwudziestce

Wpisując się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego, XX Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu zaprosiło w swoje progi dwóch wyjątkowych przedstawicieli świata nauki – profesora Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pana Bartosza Korzeniewskiego oraz pana Tomasza Kubę Kozłowskiego, koordynatora programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią.

Pan Tomasz Kuba Kozłowski, popularyzator kultury i kolekcjoner, autor wielu wystaw, wielbiciel historii, znawca dziejów Wschodnich Kresów Rzeczypospolitej, który sam o sobie mówi, że jest: „lwowskim synem, wnukiem i prawnukiem”, wygłosił prelekcję na temat udziału Polaków w budowaniu kultury polskich Kresów Wschodnich, udowadniając, że polski romantyzm to nie tylko dzieła Mickiewicz i Słowackiego, ale także proza i poezja Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Jana Brzechwy. To również, niejednokrotnie trudna i skomplikowana, historia polsko – ukraińskiego sąsiedztwa.