XXV jubileuszowa Lednicka Wiosna Poetycka

Uroczyste obchody jubileuszu konkursu młodych poetów Lednickiej Wiosny Poetyckiej odbyły się 23 października 2021 roku w zabytkowym ratuszu w Gnieźnie. Po części oficjalnej  laureaci i zaproszeni goście wzięli udział we mszy świętej, na której zaszczycił nas sam arcybiskup gnieźnieński.

Następnie zacni  goście udali się do skansenu w Dziekanowicach, gdzie w małym kościółku pw. św. Anny i św. Wawrzyńca odbyło się rozdanie nagród oraz występy artystyczne.

Pierwszy wystąpił zespół Shalom,  reprezentowany przez   Bogusława Łowińskiego i Jagodę Kram. Grupa specjalizująca się w  żydowskich melodiach  zachęciła popularnymi kelzmerskimi melodiami oraz skocznymi pieśniami w języku hebrajskim do aktywnego udziału w niezapomnianym występie. Pogodny charakter piosenek porwał nawet naszą grupę dziennikarską do tańca!

Drugim artystą był Oskar Lepczyński — raper, jak i również absolwent XX LO w Poznaniu, który zaprezentował kilka swoich kawałków, zaskakując umiejętnościami  językowymi oraz przekazem piosenek. Na koniec swojego występu rozbudził kreatywność zebranych, tworząc z podanych przez kilka osób wersów freestyle’owy utwór.

Po części muzycznej, nastąpił moment, na który wszyscy czekali — rozdanie nagród, w tym wręczenie Korony Wierzbowej, czyli głównego symbolu konkursu. W tegorocznej edycji Lednickiej Wiosny Poetyckiej udział wzięło 65 autorów ,co dało łącznie 128 utworów, jednak tylko kilka z nich mogło zostać nagrodzonych. Wyróżnienie w tematyce rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 otrzymała Małgorzata Kleiber za utwór pt. “Strzałka”, wyróżnienie w temacie Lednicy — Julia Knitter za “Ziemię Lednicką”, a wyróżnienie za wiersz na  temat pandemii — Adam Kaczmarek “Bo po co”. Następne wyróżnione utwory należały do: Nicoli Chołoty za “Echa hotelu Overlook”, Marii Jabłczyńskiej — “ Ptaki” i Julii Misiak za “Mozaikę”. Na końcu zostały przedstawione utwory trzech zwycięzców konkursu, trzecie miejsce zajęła Marianna Jachowska, drugie miejsce — Patrycja Polowczyk, a pierwsze miejsce — Amelia Kłaniecka. Pani Stanisława Łowińska,  po ogłoszeniu wyników, wygłosiła  pełną pasji i poetyckiego natchnienia mowę, gratulując wszystkim wyróżnionym. 

Uradowani jesiennym słońcem wyszliśmy z kościoła, kierując się do “Gaju Poezji”, jak zostało nazwane miejsce corocznego sadzenia wierzby.  Droga ku niemu, minęła na cichym podziwianiu przyrody, zachwycaniu się cudownymi widokami na terenie skansenu, który wydawał się zatrzymać w czasie. Tradycyjne sadzenie wierzby odbyło się w wesołym nastroju i przy żartach o Chochole, w trakcie  wykonania pamiątkowego zdjęcia z drzewkiem.

Na tym skończyły się główne uroczystości związane z XXV jubileuszem Lednickiej Wiosny Poetyckiej, a więc nadszedł i czas na tę mniej zobowiązującą część spotkania, czyli poczęstunek w Karczmie na Lednicy. Pojawił się także przepiękny tort, aby na słodko uczcić tę ważną dla konkursu rocznicę. Goście wykorzystali ten moment na integrację i przyjemne rozmowy przy kawie i słodkościach.                                                                                  Julianna Chuda kl. 3PA1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *