25 POETYCKA WIOSNA LEDNICKA

Wiosna Lednicka od 25 już lat jest szansą dla kolejnych pokoleń młodych twórców, których wyobraźnię porusza niezmiennie od 25 lat historyczne bogactwo Ziemi Lednickiej, jezioro, skrywające podwodny trakt, szum wierzb – niemych strażników przeszłości.

Ich orężem w walce o lepszy świat stało się słowo, a przecież na początku było słowo i ciałem się stało. Poetyckie strofy związane z Lednicą stały się triumfatorami sobotniego, jubileuszowego spotkania, ale też zapowiedzią lepszego świata, świata wartości, które jak pisał Konstanty Ildefons Gałczyński, musimy ocalić od zapomnienia.

Gośćmi tej niezwykłej uroczystości – części oficjalnej, której my, jako społeczność XX Liceum Ogólnokształcącego byliśmy współgospodarzami, odbywającej się w Starym Ratuszu w Gnieźnie, byli:

– Wielkopolski Kurator Oświaty, pan Robert Gaweł,

– profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, dr hab. Jan Grad,

– wicedyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, pan Czesław Kruczek,

– przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
w Poznaniu, pan Filip Kaczmarek,

– Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, pan Piotr Gruszczyński,

– Przewodniczącego Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, a zarazem dyrektor MOK-u pan Dariusz Pilak,

– pomysłodawczyni i wieloletnia realizatorka projektu, pani Stanisława Łowińska,

– Dyrektor XX Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Poznaniu, pan Lechosława Rybka,

– prezes Banku Spółdzielczego w Gnieźnie, pani Barbara Borowska.

W części artystycznej wystąpiła klasa teatralna G_3A1. Przedstawiła spektakl Dylematy egzystencjalne, zrealizowany na motywach twórczości patrona wg projektu pani prof. Barbary Plucner.

Zostaliśmy fantastycznie przyjęci. Zacni goście przyjęli również zaproszenie na szkolne dyplomatorium zaplanowane w lutym przyszłego roku, o czym z wielką przyjemnością informuje

Julka Andrzejewska – G_3A1