Międzynarodowy Dzień Migrantów

Osiemnastego grudnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Migrantów i w związku z tym uczennice i uczniowie nasze szkoły biorący udział w kursie antydyskryminacyjnym „RÓŻNI-RÓWNI-WAŻNI. Jak rozpoznawać dyskryminację i z nią walczyć?”  spotkali się on-line z profesor Izabelą Main z Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kierując się mottem Mahatmy Gandhiego „sami musimy stać się zmianą do której dążymy w świecie” rozmawialiśmy na temat migrantek i migrantów, problemów z którymi się spotykają, a także rodzajów polityki integracyjnej. Poznaliśmy metafory zróżnicowania kulturowego, przykłady ciekawych projektów zrealizowanych przez CeBaM UAM, w tym „Zaadoptuj kamizelkę”, w którym lokalni przedsiębiorcy zabiegali o autentyczne kamizelki ratunkowe użyte przez dzieci migrantów. Dużo miejsca w naszej dyskusji poświęciliśmy uczennicom i uczniom z doświadczeniem migracyjnym, olbrzymiemu znaczeniu empatii w podejściu do nich. Uświadomiliśmy sobie olbrzymie spektrum migracji, ogrom ludzkich historii i konieczność indywidualnego podejścia do każdej osoby.

Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania.