XXIV Lednicka Wiosna Poetycka

Zapraszamy na film

Dnia 10 października 2020 roku odbył się finał XXIV edycji Lednickiej Wiosny Poetyckiej, mający miejsce w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie odbyło się przyznawanie wyróżnień oraz wręczenie nagród  wszystkim laureatom.

            Miejsce zbiórki miało miejsce pod murami XX Liceum Ogólnokształcącego imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Poznaniu. W skład osób wyjeżdżających  weszła: grupa aktorska z klasy 3A oraz grupa dziennikarzy z klasy 2PA1 jak i również  laureaci konkursu.

             Na miejscu przywitała nas  Pani Stanisława Łowińska –  pomysłodawczyni Lednickiej Wiosny Poetyckiej, która już za rok będzie obchodziła swoją jubileuszową 25 odsłonę. Zaprezentowała laureatów, którzy następnie czytali swoje wiersze. Niestety  finałowa gala, z powodu panującego obecnie Covid-19, była inna niż wszystkie, lecz pomimo  noszenia maseczek i zachowywania dystansu, wydarzenie odbywało się w miłej atmosferze. 

            Po przerwie wystąpił Oskar Lepczyński – absolwent XX liceum, który zaprezentował swoje hip hopowe utwory. Mogliśmy w nich posłuchać o tym, co tak naprawdę liczy się w życiu i przekonać się, że nawet raperzy w głębi duszy są poetami.

        Następnie przenieśliśmy się w lata 20 XX wieku, za pośrednictwem   Występu Artystów Scen Polskich z projektu „Wąski most”, prezentujących piosenki żydowskie.

        Na koniec wystąpiły uczennice z klasy teatralnej 3A z XXLO, które przedstawiły kompilację wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ten słodko gorzki występ uświadomił nam, że poezja mistrza Konstantego się nie starzeje, a jego teksty cały czas są trafnym komentarzem, do otaczającej nas rzeczywistości.

 Podczas trwania imprezy grupa  dziennikarska z XXLO  przeprowadzała wywiady z laureatami konkursu i oczywiście z  samą Panią Stanisławą.

 Po jakże pełnym wrażeń spektaklu wybraliśmy się na prom i popłynęliśmy wraz z przewodnikiem na wyspę, znajdującą się na jeziorze, by móc doświadczyć i przekonać się  jak ważnym miejscem w historii Wielkopolski i całej Polski jest Ostrów Lednicki. Przy okazji mogliśmy podziwiać piękno otaczającej nas  przyrody. Podczas zwiedzania wyspy, grupa dziennikarska zajmowała się jak najlepszym udokumentowaniem wszystkiego, co tam się znajduje, mając przy okazji cały czas uśmiech na twarzy (ukryty pod maseczkami).

            Uważam, że  uroczystość mogę uznać za bardzo udaną. Jako uczestnik konkursu, przedstawiciel XX liceum i grupy dziennikarskiej, jestem bardzo zadowolony z tego wyjazdu, gdyż mam świadomość, że na długo pozostanie on w mojej pamięci. Mogłem poznać historię tamtego miejsca, jak i również zostałem nawet zaproszony przez samą Panią Stanisławę na warsztaty artystyczne odbywające się w Poznaniu, gdyż uznała, iż mam talent  i chciałaby mi pomóc go rozwijać.

Igor Mostowiec kl.2PA1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *