Nad światem cicha noc…

 

Wigilijne spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia 2019 odbyło się w naszym liceum poprzedzone koncertem świąteczno-noworocznym przygotowanym przez klasę G_1 A1 wraz z wychowawczynią panią prof. Barbarą Plucner.

Świąteczny przegląd tradycji rozpoczęliśmy we Włoszech. Tam, 13 grudnia, w dzień przynoszącej światło Świętej Łucji (Sankta Lucia) świętuje się pochodem ubranych na biało dziewcząt z wiankiem z płonącymi świecami. Podobna tradycja ma miejsce w Skandynawii.

W klimat tradycji niemieckiej wprowadziła nas kolęda, której tytuł stał się myślą przewodnią naszego koncertu. W Ameryce Południowej Boże Narodzenie przepełnione brzmieniem samby składa się w pełne wdzięku życzenia Feliz Natal.

Boże Narodzenie w Indiach ilustrował taniec prawdziwie hinduski, do USA natomiast wprowadził nas Santa Klaus Driving home For Christmas i popijający Coca Colę. Cóż, …taka ichnia tradycja… . Natomiast wykonanie All I Want for Christmas Is You niczym nie ustępowało Marii Carey.

Koncert zakończył akcent polski – wspólne wykonanie kolędy Lulajże Jezuniu oraz życzenia: „Niech więc szczęście Wam sprzyja i radość się brodzi w ten czas święty jedyny, kiedy Bóg Nam się rodzi”. Zapanowało wzruszające milczenie. O taką właśnie polską refleksję chodziło organizatorom koncertu,

o czym zawiadamiają uczniowie klasy G_1 A1 wraz z wychowawczynią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *