101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

             W dniu 9 grudnia 2019r. w naszej szkole zainicjowano obchody  101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Organizatorem obchodów była klasa 2 B i P_1D wraz z wychowawcą Maciejem Misiek.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie  przez cały dzień mogli oglądać wystawę zgromadzonych pamiątek z czasów Powstania Wielkopolskiego. Po wystawie oprowadzał i odpowiadał na pytania jej właściciel, pan Marcin Nowakowski. Pan Nowakowski to wielki pasjonat gromadzenia pamiątek z tego okresu. Bardzo chętnie przekazywał  wiadomości o Powstaniu młodemu pokoleniu.

W tym samym dniu przedstawiciele klas I i II spotkali się z  panem Antonim Matelskim,  prezesem Towarzystwa Miłośników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 . Młodzież wysłuchała krótkiej  historii o przebiegu powstania.

Kolejnym etapem obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania było spotkanie na cmentarzu na Górczynie w dniu 11 grudnia 2019r. Na tym cmentarzu spoczywają pierwsi polegli powstańcy: Antoni Andrzejewski i Franciszek Ratajczak. Przedstawiciele naszej szkoły wraz z opiekunem p. Maciejem  Misiek złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach powstańczych. W tej uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Powstania Wielkopolskiego.

Szkolne uroczystości  obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania za nami, ale wspomnienia i pamięć o tych wydarzeniach pozostaną w pamięci na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *