Wyjście na przedstawienie pt. „Romeo i Julia”

„Dwa wielkie domy w uroczej Weronie,
Równie słynące z bogactwa i chwały,
Co dzień odwieczną zawiść odnawiały,
Obywatelską krwią broczyły dłonie.
Lecz gdy nienawiść pierś ojców pożera,
Fatalna miłość dzieci ich jednoczy
I krwawa wojna, co z wieków się toczy,
W cichym ich grobie na wieki umiera.
Miłość, kochanków śmiercią naznaczona,
Wściekłość rodziców i wojna szalona,
Zerwana późno nad mogiłą dzieci,
Przed waszym okiem na scenie przeleci.
Jeśli nas słuchać będziecie łaskawi,
Błędy obrazu chęć nasza naprawi.”

Wiliam Shakespeare „Romeo i Julia”

27 marca 2019r. uczniowie klasy 3d gimnazjum oraz 2C liceum mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Romeo i Julia”. Na deskach teatru Apollo w Poznaniu aktorzy z grupy teatralnej TNT English Theatre zaprezentowali w języku angielskim sztukę Williama Szekspira w reżyserii Paula Stebbingsa.

W swoim dramacie Szekspir przeciwstawia sobie dwie potężne wartości: miłość i nienawiść. Ukazuje uczucie zrodzone pomiędzy dwójką młodych ludzi, którym na drodze do szczęścia staje nienawiść i waśnie ich rodów, Kapuletich i Montekich. Autor pokazuje niszczącą siłę zaślepiającej nienawiści i jej zgubne skutki. Dopiero nad zwłokami swoich dzieci arystokraci dostrzegają destrukcyjny wpływ swojego postępowania. Tytułowi kochankowie, Romeo i Julia, stają się tragicznymi bohaterami, którzy na stałe weszli do grona najbardziej charakterystycznych postaci symbolicznych światowej literatury.

Doskonała gra aktorska zachwyciła nas nie tylko formą przekazu, ale także pięknym literackim językiem, kostiumami i muzyką.

Opracowała:

Sylwia Baryłecka