Żywa lekcja historii

We wtorek, 19 lutego, w naszym liceum odbyła się z pewnością wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju  żywa lekcja historii.

Lekcja ta dotyczyła niezwykle ważnego okresu w historii Polski i całego świata, mianowicie wieku XVIII i XIX. Był to ciężki okres dla naszego kraju, przepełniony walką o niepodległość z zaborcami, bólu straty po represjonowanych bliskich i wszechobecnego strachu o następny dzień. Lata te na zawsze zmieniły w naszej mentalności pojęcie walki o wolność, poświęcenia okupionego krwią, goryczy porażki i końca nadziei o lepsze jutro. Tym ważniejsze winno być dla nas lepsze poznanie tych dni i zrozumienie motywów naszych przodków.

Prowadzący zabrał nas w swojego rodzaju podróż, przedstawiając nam pełne pasji postacie, takie jak Tadeusz Kościuszko czy Napoleon Bonaparte. Mogliśmy również przyjrzeć się uzbrojeniu i umundurowaniu żołnierzy tamtych czasów. Zaprezentował się nam wojak walczący w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej czy Grenadier gwardii Księstwa Warszawskiego, którego miałem przyjemność grać. Uczniowie, którzy tłumnie przybyli na miejsce spotkania pokazali, iż historia wciąż jest dla nich żywa, mimo że czasem bywa bolesna.

Krzysztof Łukaszewski IIIB