OSTATNIE POŻEGNANIE – KAPITAN MARIAN KUFEL

W piątek, 25 stycznia br.,  w wieku 103 lat zmarł wielki przyjaciel XX Liceum Ogólnokształcącego pan kapitan Marian Kufel. Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia z jego niezwykłego życiorysu.

12 września 1915 roku w Berlinie na świat przyszedł pan Marian Kufel. Miał to szczęście, że dorastał w niepodległej Polsce, na nowo odradzającej się po 123 latach zaborów.

Niestety młodzieńcze plany zostały zniszczone przez bezlitosną historię. Wychowywany w tradycji patriotycznej, przodków walczących w powstaniu wielkopolskim, od razu rozumiał, czego żąda od niego ojczyzna we wrześniu 1939 roku. I tak, jak mówią słowa piosenki – wojenka to taka niezwykła pani, za którą idą chłopcy malowani – również za nią podążył pan kapitan.

We wrześniu 1939 roku, pan Marian Kufel służył w stopniu kaprala w Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii, która wchodziła w skład Armii Poznań. Uczestniczył również w największej bitwie kampanii wrześniowej nad Bzurą. Został ciężko ranny w okolicach Soboty. Po klęsce wrześniowej przyjechał do Poznania, gdzie został rozpoznany i zatrzymany przez niemiecki patrol. Pana Mariana Kufla najpierw osadzono w Biedrusku, by potem skierować do obozu jenieckiego w Gębicach. Stamtąd, jako inwalidę wojennego, przewieziono go na leczenie do niemieckiego szpitala wojskowego w Żarach, a następnie wysłano do pracy przymusowej w zakładzie kowalskim w Falkenhagen.

Po wojnie pan Marian Kufel został nauczycielem przedmiotów zawodowych. Pracował w obecnym Zespole Szkół Budowlano –Drzewnych w Poznaniu, a następnie został oddelegowany na stanowisko inspektora pracy w Kuratorium. Aktywnie uczestniczył w budowie osiedli na Winogradach.

Był zasłużonym, jeszcze do niedawna bardzo aktywnym członkiem Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej. Przez wiele lat wygłaszał prelekcje historyczne dla młodzieży szkolnej.

Pan kapitan Marian Kufel był wzorem dla dzisiejszej młodzieży, prawdziwym bohaterem oraz żywą legendą. Odznaczony  Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Zasługi, Medalem obrońcy ojczyzny 1939-1945, Odznaką Honorową Miasta Poznania oraz Odznaką Honorową Za zasługi dla województwa wielkopolskiego pozostał osobą bardzo skromną, nielubiącą rozgłosu.

Prawdziwym przeżyciem było dla nas móc zetknąć się z prawdziwą legendą. Jesteśmy dumni, że to w murach naszej szkoły świętował  swoje wyjątkowe jubileusze.

Spoczywaj w spokoju…

                   Klasa IIIB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *