XXII LEDNICKA WIOSNA POEYCKA

Dnia 9 czerwca 2018 roku odbyła się XXII Lednicka Wiosna Poetycka. Rozpoczęła się ona powitaniem zebranych gości w Bibliotece Publicznej w Łubowie, gdzie następnie miał miejsce Turniej Jednego Wiersza. Jury w składzie: Stanisława Łowińska, Andrzej Sikorski, Beata Kaczmarek i Janina Szulczyk miało okazję posłuchać licznych występów utalentowanych poetów, recytujących swoje wiersze. Nagrodę publiczności otrzymała   Julia Hartwig, a nagrodę jury Anna Kasprzyk. Turniej zwieńczył przepiękny występ Marty Grabowskiej, przedstawiającej piosenki z repertuaru Anny German.

Następna część eventu miała miejsce w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Młodzież z klas teatralnych   z XX Liceum, na tle malowniczego dworku, przedstawiła spektakl™ „Biało-Czerwona”. Sztuka nawiązywała do dramatycznych wydarzeń z historii Polski, od rozbiorów do odzyskania niepodległości.

Następnie przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lednogórze   zostały złożone kwiaty pod mogiłami Powstańców Wielkopolskich.

Kolejnym punktem bogatego programu był   recital   Stanisława Klawe, zaprezentowany w kościółku pw. św. Anny i św. Wawrzyńca. Utwory wykonane do poezji wspaniałych polskich poetów wywołały mnóstwo wzruszeń.

Tradycyjne sadzenie wierzby w Gaju Poezji było   odmianą po poważnych wydarzeniach, młodzi poeci ochoczo zaangażowali się w posadzenie kolejnego drzewka.

W siedzibie Dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów nastąpił – przez   wszystkich niecierpliwie wyczekiwany moment – finał turnieju O Koronę Wierzbową. Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Amelia Orłowska. Jednak musimy się pochwalić sukcesami uczniów XX Liceum: drugie wyróżnienie zdobyła Stanisława Sójka z IA, a trzecie wyróżnienie zdobył Jan Janczura z IIA. Gratulujemy!

Po ogłoszeniu wyników i licznych zdjęciach jury z uczestnikami XXII Lednicka Wiosna Poetycka została oficjalnie zakończona. Było to niesamowite spotkanie poetów z naturą i z pewnością natchnęło wenę w młodych artystów.

Tegoroczna edycja konkursu była też niezwykła z powodu dostojnych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: pan europoseł Filip Kaczmarek i pan Czesław Kruczek z Departamentu Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego

A patronat nad całą imprezą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty i Urząd Gminy Łubowo.

Marcin Ebel IIB

Film:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *